• usa
  • israel
 

מאמרים


לשחרור את הרגשות האסורים
באדיבות: ד"ר יהודית שלג, פילוסופית ניהולית מאמנת רגשות להצלחה, באמצעות אינטליגנציה רגשית. שקמה עשרת אנשים תקועים באמצע החיים בפרשת דרכים בחוסר אנרגיה לצאת ממצב לא הגיוני של תקיעות. בעזרת יעוץ חד פעמי או באמצעות אימון אישי לפיתוח אינטליגנציה רגשית. shelegj@gmail.com

ביוונית יש קשר פונטי/צלילי בין המילה להרגיש לבין המילה תנועה או תזוזה שהיא kinisi (κίνηση) וההתרגשות  synkinisih – (συγκίνηση) – פרוק המילה הוא: עם התנועה.

גם המילה emotion באנגלית מבטאת קשר דומה: המקור הוא לטיני  motius או moveo שזה תנועה / תזוזה. המילה emotion נוצרה מצרוף של en ו motion , כלומר תזוזה מבפנים. במילים אחרות אנרגיה רגשית. צרוף  זה נוצר בלטינית המאוחרת וממנה עבר לשפות מודרניות רבות (בלטינית הקדומה יותר כמעט לא היה הבדל בין המילים לרגש ולתנועה).

בשפה העברית אין קשר פונטי בין המילה רגש למילה energy , אך רוב דוברי העברית מסכימים שהרגשות שלהם הם  מרץ, רוח חיים, חיות, חיוניות, עירנות, עירות, תסיסה, התלהבות, כוח, עוז, עצמה ובמילה אחת – אנרגיה.

מאמר זה טוען שהרגשות הם אנרגיה אנושית  והנוכחות מיטבית היא התגובה היעילה ביותר של האדם למציאות חייו.  בנוכחות מיטבית מופיעה אינטואיציה מעולה, מתעוררת יצירתיות ואפשר למצות את הפוטנציאל ייחודי.  אך, כאשר חמש החושים קולטים מציאות בלתי צפויה או בלתי סבירה מתעוררים  רגשות עזים, יוצרי אנרגיה רבה וזו האחרונה משבשת את היכולת  להשתמש בשכל ובגוף בצורה יעילה. כדי להגיב לסיטואציה בלתי צפויה או בלתי סבירה, אדם מדחיק את האנרגיה הרגשית – כאילו מניילן אותה ואוסר אותה בכלא תת מודע כדי להמשיך ולתפקד במציאות בלתי צפויה או בלתי סבירה לדעתו. במצב זה, האדם אינו  מסוגל להגיב למציאות בדרך הגיונית לשכל שלו. כי שכלו ברגע האירוע מוצף אנרגיה רגשית, אז הוא ידחיק את רגשותיו! הוא אוסר אותם כי הם מבלבלים את יכולת התפקוד שלו. בדיעבד, יאמר, כעבור דקה, שעה, שנה או עשרות שנים: איפה היה השכל שלי? איבדתי את הראש! יכולתי להגיב אחרת! זוהי אינדיקציה להתנהגות לא אינטליגנטית מבחינה רגשית.

ככל שיותר רגשות אסורים בכלא התת מודע, יש פחות אנרגיה לאדם לחיות את חייו. פיתוח אינטליגנציה רגשית הוא תהליך של שחרור הרגשות האסורים מהמאסר. ככל שהרגשות שהו זמן ארוך יותר במאסר, תהליך השחרור וההסתגלות להווה, ארוך יותר. במתודולוגיה לשיפור אינטליגנציה רגשית ישנה סדרה של תרגילים המסייעים למתאמנים לגלות את הרגשות האסורים ולשחרר אותם בצורה עצמאית מכלא התת מודע. התהליך הוא ארוך מחייב אוריינות רגשית (יכולת לכנות במילה את האנרגיה הרגשית)  ואמינות עצמית (לא לשקר לעצמך).

יש אפשרות לקצר את התהליך. אני מלמדת השיטה היא מקבץ של טכניקות ידועות ומביאה תוצאות מפתיעות של שחרור הרגשות האסורים מכלא התת מודע והפיכתם לאנרגיית חיים.

על פי שיטה זו, אני מאמנת בתחילה את המטופל לייצור תמונות של מציאות דמיונית ולהרשות לי בהסכמתו המלאה להוסיף נתונים על פי שיקול דעתי. בשלב הבא, אני והמטופל יוצרים ביחד סרט דמיוני המשחזר את העבר הטראומטי. המטופל הוא המחזאי וגם השחקן, אני הבמאי, מחלישה ומדגישה את האלמנטים הנדרשים כדי לאפשר את שחרור הרגשות האסורים מהניילון. אני נותנת פרשנות שפויה  לסיטואציה הטראומטית. שנינו גם הקהל. אני עוזרת למטופל לשמור על  רוחק אסתטי כדי מצד אחד לחוות רגשית את הסיטואציה הדמיונית את הרגש האמתי ומצד שני לא להיגרר לדרמות מיותרות. בסיום התהליך אני מביאה את המטופל בהסכמתו לסליחה לעצמו שבכל השנים בהם חלק מרגשותיו היו אסורים הוא התנהג בצורה לא יעילה לעצמו ולסביבתו האוהבת והאהובה. 

לדוגמה אחד המטופלים שלי: איש ענק, מצליחן כלכלית, אב ל3 בנות. מגיל 42 עד גיל 50 נלחם על חיי אשתו חולת הסרטן ומאז מותה לפני 5 שנים, לא הצליח לבנות יחסים כל שהם עם בנותיו. הוא גם ניסה מספר פעמים ללא הצלחה לבנות זוגיות חדשה. על רקע זה בא לרכוש ממני אינטליגנציה רגשית. במפגש הראשון הוא סיפר עד כמה אשתו הייתה אישה נפלאה, מאז שחלת במחלה הנוראה, חייו  היו לגיהינום. היום, בגיל 55,  יש לו בעיות קשות מאוד עם בנותיו: הגדולה התגייסה בגיל 17 ועד גיל 20 הוא לא ראה אותה. היום היא אינה מוכנה לבוא לביתו או לפגוש אותו לבד ללא אחיותיה. לבתו השנייה בגיל  23, נשר חלק גדול משערותיה ולא נמצאה סיבה פיזיולוגית לתופעה. השלישית גידלה בחצר ובחדרה 3 כלבים אכזריים ויום אחד שיסתה כאילו בצחוק את הכלבים באביה.

באימון אשר יעדתי לשחרור הרגשות האסורים, הגשתי למטופל רשימה של 200 מילים המגדירות רגשות כבדים וביקשתי שיציין את אלה שהוא לא חווה מעולם. הוא בחר במילים: רמאי, זעם וכישלון ועל מילים אלה הצהיר כמילים שהוא לא חווה מעולם. שיערתי שאלה היו הרגשות אותם אסר לפני שנים בכלא התת מודע ואנרגיה רגשית זו, שיבשה לו את היחסים עם בנותיו ונשים חדשות בחייו.

החזרתי בדמיון את המטופל 5 שנים אחורה. ליום בו מתה אשתו.  הוא ישב לידה בחדרה בבית החולים והם דברו בנחת. פתאום השתתקה. הוא הזעיק עזרה. רופאים ואחיות נכנסו לחדר ואותו הוציאו החוצה. אחרי דקות ארוכות יצא הרופא ואמר אני מצטער בצערך. המטופל שלי נכנס בחזרה לחדר וכולם יצאו החוצה. מות אשתו הייתה סיטואציה בלתי צפויה או בלתי סבירה עבורו.  הוא נעל את הדלת ונשאר יושב בחדר עוד 4 שעות. לא נתן לאיש להיכנס, לא לאחיו ולא לרבי שלו. הוא ישב שם קפוא 4 שעות. לא בכה ולא דיבר אתה עוד (הרי היא מתה!). אחר כך הלך הביתה. זה הכל.

בתהליך זיהוי הרגשות והתרת הניילון שלהם הסתבר כי בארבע שעות שהוא ישב על הכיסא לידה, הוא ניילן את הזעם שלו נגד אלוהים, נגד הרפואה, נגד אשתו שעזבה אותו ובעיקר זעם על עצמו שרימה את עצמו, את בנותיו ואת אשתו שהוא יכול להציל אותה. אז, לפני 5 שנים, הוא גם ניילן את רגש הכישלון כי הוא לא הצליח למנוע את הסבל הזה גם מבנותיו שב8 השנים האחרונות כמעט לא הקדיש להן זמן. הוא היה מרוכז בפרנסה ובבריאות של אשתו וגם בזה נכשל.  

האמון נמשך מעל 4 שעות בהן התרנו את הרגשות רמאי, זעם וכישלון הכלואים במאסר התת מודע שלו. הוא הסביר שלא יכול היה לשתף אף אחד ברגשות שלו שכן השותפה לרגשותיו לא הייתה עוד והוא לא יכול היה לבד לשאת את כובד הזעם הכישלון והרמאות העצמית. על מנת לשחרור רגשות האסורים  של גבר שהיה בטוח שאהבתו לאשתו חזקה יותר ממחלת הסרטן. אך כאשר המחלה במפתיע עבורו ניצחה, הוא לא ידע איך להמשיך את החיים כי הוא חייב ללכת הביתה אל בנותיו. נדרש הרבה חמלה כדי להחיל את הרגשות אשר היו אסורים בכלא התת מודע 5 שנים אל המודע, אל המציאות של אלמן, איש ענק מצליחן כלכלית, בן 55 אב לשלוש בנות פגועות.

השלב האחרון בתהליך שחרור הוא תהליך הסליחה העצמית  קָתַרְזִיס ( Κάθαρσις) מונח שמשמעותו בעברית היא הזדככות, טיהור או מֵירוּק.

בסיום התהליך, הסליחה העצמית, המטפל השמיע הנחה כבדה והתחיל במפתיע  לצחוק. קיבלתי את צחוקו המתגלגל בהנאה והסתכלתי בשעון. האיש צחק 23 דקות. אחר כך קם לחץ את ידי בחום והלך הביתה אל 2 מתוך 3 בנותיו אשר חיו אתו בביתו.

במפגש הבא, סיפר שבשבת האחרונה הוא ובנותיו אכלו ארוחת בוקר וצחקו ביחד משטויות בחצר. אחר כך הוא הסיע את בתו הצעירה לשדה תעופה ונדמה לו שבפעם הראשונה מאז מחלת אשתו כאשר היא הייתה בת 7 הוא חיבק אותה באופן טבעי מבלי לומר מילה. שניהם הזילו דמעה. היכולת לייצור יחסים חדשים נבעה מהאנרגיה הרגשית של סליחה לעצמו ולמציאות ההחלה עצמית כאדם שזועם, מרמה ונכשל בגין אי יכולתו בעבר להתמודד עם מציאות מפתיעה ובלתי סבירה עבורו

אינטליגנציה רגשית היא היכולת להגיב למציאות בזמן אמת בצורה אשר מביאה תועלת למגיב ולסביבתו. זוהי יכולת מולדת לעיתים היא מוכחשת על ידי נורמות או עקרונות חברתיים ומשובשת על ידי טראומת הכולאות את האנרגיה הרגשית בתוך התת מודע או בנפש האדם. אפשר ללמוד ולפתח אינטליגנציה רגשית מחדש בכל שלב בחיים. אפשר להשקיע בשחרור הרגשות האסורים ובגיוס האנרגיה לנוכחות מיטבית במציאות.  פיתוח האינטליגנציה הרגשית מאפשר לאדם להשתמש באנרגיית הרגש לפעולה אינטואיטיבית יעילה יותר בזמן אמת. עם שיכלול האינטליגנציה רגשית מתגברים העוצמה, החוסן והגמישות הרגשית באופן בו המתאמן מנהל את חייו. עם פתוח אינטליגנציה רגשית, משתבחים היכולות של הIQ  (Intellectual Quotients)ו  PhQ  &  (Physical Quality).

שואלים אותי המטופלים האם טוב לשכוח את העבר רווי הרגשות הכבדים? התשובה היא לא! לשכוח פרושו  לניילן את הרגשות הכבדים ולנטרל את עצמך מאנרגיה פנימית של עצמך. את העבר אי אפשר לשנות, אבל אפשר באמצעותו לפתיח אינטליגנציה רגשית, כלומר לשחרר את הרגשות האסורים מן העבר כדי להשתמש ברגשות בצורה מושכלת. עם הרמת הרף של אינטליגנציה רגשית, עולה הנוכחות המיטבית בהווה. אדם שחי את ההווה בנוכחות מיטבית, מיטיב לייצור לעצמו עתיד מתאים.