• usa
  • israel
 

מאמרים


שחקן ראשי בליטיגציה
כותבת המאמר - ד"ר יהודית שלג PhD בפילוסופית ניהולית, Biz&Life Coach, משתמשת בטכניקות חדישות לשיפור אינטליגנציה רגשית בקריירה. בעזרת אימון אישי באינטליגנציה רגשית עורכי דין רבים שיפרו את הצלחה שלהם בליטיגציה.

בבוקר סגרירי נסעתי  לחיפה עם איש זר מאחד המצפים בצפון. מראה האיש היה נאה מאוד, דיבורו רהוט ושנון,   עורך דין במקצועו. דיברנו שיחת חולין והתבדחנו על חשבון המקצוע שלו. סיפרתי לו על לימודי פילוסופיה ניהולית בה אני מתרכזת בערוץ הצר בניהול עצמי של רגשות.  פתאום האיש הרצין ואמר:  הרגש שלי מנהל אותי לא אני אותו! התרעמתי, מה זאת אומרת הרגש שלך מנהל אותך? הרגש שלך זה גם אתה? לא - דבורו היה תקיף על גבול תוקפני -  אני זה השכל, הרגשות שלי מטרפדים אותי, משיחים את דעתי, מפריעים למחשבה, משבשים את תפקוד החושים שלי, פוגעים במוטוריקה של ההתנהלות פשוטה. התרעמתי: אם הרגשות הם שלך והם נגדך, תפטר אותם או תתקן אותם. האיש חייך: נסתי לפטר – זה לא עובד. בזמן הלימודים, הצלחתי לניילן אותם : לא נעניתי לחיזורי בנות התנתקתי מחברים, כי היה לי חשוב להצליח בלימודים. הצלחתי, הייתי למצטיין הדיקאן ללא הרגשות. אבל זה לימודים זה לא החיים! זה לא ליטיגציה! מעל עשור במקצוע ואני נדחף יותר ויותר לפינה בתסכול מתמשך. כאילו כל הידע המשפטי שיש לי מתעטף בעננה שחורה שגדלה בכל יום עבודה. אין לי כוח, אין לי חשק, אין לי תקווה לבוא לידי ביטוי מקצועי מלא כי הרגשות שלי מטרפדים אותי!

הייתה שתיקה ארוכה. בא לי לומר, אני מרגישה: פספוס הפוטנציאל הלימודי שלך: צער על הצקה מיותרת של הרגש, חמלה שאדם בעל איכויות לא יוצר ברכה לעצמו ולסביבתו. במקום זה אמרתי: הבעיה היא שלמדת מקצוע שכלי ואתה עוסק במקצוע רגשי. שכן מערכת המשפט נועדה להבטיח לציבור לחיות בהרגשה של ביטחון: יש סיבה ויש מסובב וזה נותן לפרט את ההרגשה שיש על מי לסמוך, זה מביא את האזרח  לרצות שהמערכת תהיה ריאלית חד משמעית וברורה: בעשיית עבירה X  תקבל עונש X , עשית עבירה Y  תקבל עונש Y  שזה יהיה ברור ומסודר. כך האנשים רוצים לראות את מס ההכנסה שלהם, את עבירות התנועה וכך גם בבית המשפט... אבל זה לא ריאלי, כי המערכת היא לא ריאלית ולא טכנית. כאשר מגיעים לבית משפט נכנסים לתחום של רגשות שהם לא טכניים ובטח לא ראליים כי הרגשות הם סובייקטיביים עבור כל אחד מקבלי ההחלטה. פרפ' דניאל כהנמן זכה בפרס נובל בזכות המחקר שתוצאותיו היו: למרות התאוריות הריאליות לקבלת החלטות, האדם במצבי אי-ודאות לוקח החלטות מתוך הרגש לטוב ולרע.

הכללים הריאליים מקבלים אינטרפרטציה הומנית בבית המשפט. הרגשות מגמישות את הכללים ומנווטים את השופט לכיוון האינטרס של הלקוח. מאבקי הכוח במניפולציות רגשיות בבית המשפט מבליטות את ההצלחות של עורכי הדין בעלי העוצמה הרגשית שאינם פגיעים למניפולציות וגמישים רגשית כדי להשיג את מטרותיהם מול השופט. הם יודעים  לנהל  את הרגשות של עצמם ומסוגלים גם לנהל את רגשות הזולת המתמודדים מולם. אלה הם עו"ד בעלי הEQ  ((High Emotional Qualities, מצליחים יותר מחבריהם בעלי ה IQ  (High Intelligence Quotient)

EQ – גדרה - אוריינות רגשית המחדדת את חמשת החושים לקלוט יותר אינפורמציה בזמן אמת, לעבד את האינפורמציה בסינרגיה עם הIQ כל זה כדי להגיב בצורה מיטבית למתרחשת בהווה.

שאלתי מספר עורכי האם יש קורלציה בין הצלחת חבריהם לספסל הלימודים באוניברסיטה לבין הצלחותיהם בקריירה ובבית המשפט. התשובה הייתה: בהכללה ההפך הוא נכון. כלומר, המצליחנים בלימודים לא עושים הצלחות בקריירה ואלה הפחות מוצלחים בלימודים הבקיעו את דרכם לשורה הראשונה של עורכי הדין ומתבצרים שם ביד רמה. הIQ  הוא הגורם המכריע להצלחה בלימודים שכן הIQ הגבוה  מאפשר  קליטה של יותר נתונים בזיכרון ואגירה של תבניות לוגיות. ניווט של נתונים רבים בתבניות לוגיות, אלה הם הפרמטרים של IQ   גבוה.  מה חוסם את בעלי הIQ  הגבוה להגיע להישגי הצלחה בקריירה?  מחסור בEQ ! וזה האחרון הוא הגורם המכריע להצלחת הקריירה של עורך הדין.

אם עורך דין הוא כמו מכונאי - פותח את המנוע שראה כאלה פעמים רבות, מסתכל על אותו המנוע ומסוגל לקלוט את הרכיבים שלא עובדים, ולתת דיאגנוזה מדויקת ואיך לתקן זאת. עו"ד לא רואה ולא שומע ולא חש שום דבר חוץ מהמטרה - תיקון המנוע. גם אם השופט או הצד שמנגד או הלקוחות מתעמרים בו, אין הוא רואה את ההתעמרות אלא רק את המטרה – להשיג ללקוח את מיטב הפתרון.  עורך דין מצליח,  עיוור וחירש לכל הסחה. הוא רואה רק את הבעיה, וזקוק לאיפוק וריכוז כדי להגיב למציאות הנוצרת בזמן ליטיגציה.  אך אם עורך דין נאטם לחלוטין למציאות האנושית המתרחשת  ורואה רק את המנוע שלו, הוא מקטין את הסיכויים שלו להגיב יעיל.

עורך דין האוטם את עצמו ממקור האנרגיה הרגשית הוא עורך דין לא אינטליגנטי רגשית. אחרי הרבה שעות בליטיגציה יוצא מותש מנטאלית, כמו אחרי ריצה, הוא מגונן על רגשותיו מאחורי חומה במקום לנווט את הרגשות  כמו אנרגיה חופשית להיות פתוח להזדמנויות המתהוות בבית המשפט. ללא אינטליגנציה רגשית בבית משפט ההשקעה, הכישרון והחריצות אינם הדבר המכריע. אין הגיון בין סיבה-מסובב, לכן עורכי דין רבים נמנעים מהליטיגציה!

עורכי דין שואלים: האם מותר לתת דרור לרגשות. התשובה היא לא. אלא אם כן הרגשות הם אינטליגנטיים ועורך הדין יודע בעזרת האינטלקט לנווט את האנרגיה הרגשית לטובתו. האחרים אומרים: או שיש לך את זה או שאין! התשובה היא לא! אינטליגנציה רגשית היא מולדת עם הגנים כמו הגוף והשכל של כל אדם. במהלך החיים אינטליגנציה רגשית מוכחשת או משובשת. דיכוי רגשות משבש חיות וחיוניות בליטיגציה. מה נדרש כדי לשפר אינטליגנציה רגשית?  מאמן רגשות  מנוסה שיכשיר את רגשותיך לפעול בגמישות ובעוצמה, בדיוק כמו מאמן בחדר כושר גופני מאמן את גופך. אינטליגנציה רגשית נרכשת בכל גיל! קל יותר ללמד אינטליגנציה רגשית אנשים בעלי IQ  גבוה. 

אימון אישי לעורכי דין נמשך חצי שנה

במהלך 14 מפגשים בני שעה כל אחד. המפגשים פרוסים כך:

  1. 8 מפגשים שבועיים
  2. 4 מפגשים דו שבועיים
  3. בחודשיים האחרונים - מפגש אחד בחודש.
  4. האמון האישי הוא פרונטאלי בשילוב תוכנת מחשב. כל תרגילי האימון מתועדים על ידי המתאמן במחשב, בכל שלב באמון, המתאמן יכול להוציא מהמחשב דוחות כדי לראות את התקדמותו.
  5. במפגש הראשון יקבל כל מתעניין חצי שעה בלתי מחייבת בה המאמן וגם המתאמן יוצרים מערכת ציפיות.
  6. המפגשים כוללים שימוש חופשי בתכנת אמון אישית לאינטליגנציה רגשית.